Kompetencije koje polaznik stječe završetkom programa:
- Stečena znanja o građi i funkciji oka te funkcioniranje optičkog, zaštitnog i pokretačkog aparata oka
- Usvojena znanja o citologiji očnih različitosti, oštećenja i oboljenja oka
- Stečena znanja o pretragama oštrine vida i načinima otklanjanja slabovidnosti konzervativnim i modernim metodama
- Sposobnost razvijanja humanog odnosa i uljudnog komuniciranja s pacijentima
- Osposobljenost za primjenu tehničkog crtanja i dokumentiranja
- Stečena znanja u području optike i naočalne optike te primjena istih u praksi
- Upoznatost s optičkim materijalima i sredstvima za brušenje i poliranje, kao i zaštitom materijala od korozije
- Upoznatost s optičkim mjerama, sredstvima i tehnikama mjerenja
- Osposobljenost za korištenje optičkih instrumenata
- Upoznatost s građom glave, živčanog sustava i osjetila s naglaskom na građu i funkciju oka
- Sposobnost izvođenja osnovnih operacija s metalima i nemetalima
- Sposobnost mjerenja dioptrijskih vrijednosti sfernih leća, njihovo centriranje, ocrtavanje, kidanje, brušenje i ugradba obrađenih leća u okvire za naočale, te prilagođavanje i kontrola gotovih naočala
- Sposobnost obrade astigmatičnih leća, njigova ugradba i kontrola i prilagođavanje gotovih naočala
- Spsobnost popravka naočala i rukovanja alatima, instrumentima, napravama i strojevima i njihovo održavanje
- Sposobnost obrade leća sa dva ili tri žarišta, te njihova ugradba u okvire
- Sposobnost obrade mutifokalnih leća, te njihova ugradba u okvire
- Sposobnost obrade leća za korekciju vida od plastičnih materijala i od naročite vrste stakla
- Sposobnost anatomskkog i estetskog prilagođvanja naočala
- Sposobnost rukovanja i mjerenja optičkim mjernim instrumentima
UVJETI UPISA
U program stjecanja srednje stručne spreme za zanimanje tehničar za očnu optiku mogu se upisati polaznici koji imaju završenu osnovnu školu i najmanje 15 godina života, te liječničko uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti obavljanja poslova tehničara/ke za očnu optiku.
Za upis u program prekvalifikacije za zanimanje tehničar/ka za očnu optiku polaznik mora imati završenu srednju školu i najmanje 17 godina starosti te liječničko uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti obavljanja poslova tehničara/ke za očnu optiku.